Date: 28th May 2019

You'll be running up to the summit of East Lomond Hill (Falkland Hill) - a hilly course, but with a great view.

Meeting place: East Lomond Masts car park - restricted space - PLEASE CAR SHARE!

Approximate distances: under 9s and under 11s - 1.5 miles, under 13s - 2 miles, under 15s and under 18s - 3 miles.

Race start: 6.45

 

Results:

Position Number Runner Category Club Time
FU9
1 67 Olivia Johnson FU9 Unatt. 00:13:27
2 163 Willow Williams FU9 Elie PS 00:15:13
3 166 Frida Young FU9 Elie PS 00:15:19
4 141 Rebecca Smith FU9 Kirkton of Largo PS 00:15:51
5 14 Eilidh Bodger FU9 Elie PS 00:16:12
6 104 Ella Morenikeji FU9 Unatt. 00:16:42
7 79 Lily Mackenzie FU9 Lomond Hill Runners 00:16:49
8 53 Hannah Graham FU9 Ceres PS 00:17:19
9 98 Abigail McNeilly FU9 Ceres PS 00:17:33
10 144 Amelia Stephen FU9 Unatt. 00:17:38
11 70 Holly Laws FU9 Falkland Trail Runners 00:17:54
12 51 Katie Gourley FU9 Castlehill PS 00:17:55
13 156 Deryn Trewartha FU9 East Fife Tri Juniors 00:18:21
14 35 Anais Esslemont FU9 Unatt. 00:18:23
15 101 Freya Melville FU9 Unatt. 00:18:31
16 124 Sophia Placentino FU9 Dundee Hawkhill Harriers 00:19:14
17 42 Isla Fyfe FU9 Unatt. 00:19:23
18 89 Megan Marshall FU9 Falkland Trail Runners 00:19:27
19 56 Rowen Greig FU9 Unatt. 00:20:34
20 111 Stella Papathomas FU9 Unatt. 00:21:44
21 5 Amy Arita FU9 Unatt. 00:21:46
22 85 Emma Maitland FU9 Newburgh PS 00:21:50
23 83 Alice Maitland FU9 Smart Cookies 00:27:24
MU9
1 8 Fraser Armstrong MU9 Letham PS 00:12:56
2 17 Oscar Burgess MU9 Anster Haddies 00:13:07
3 20 Oliver Coulston MU9 Unatt. 00:13:12
4= 44 Oscar Geary MU9 Unatt. 00:13:32
4= 115 Bertran Penacchio MU9 Unatt. 00:13:32
6 164 James Wright MU9 Unatt. 00:14:09
7 11 Liam Barr MU9 St Columbas PS 00:14:19
8 102 Theo Milne-Akermo MU9 Unatt. 00:14:25
9 71 Lewis Laws MU9 Unatt. 00:14:28
10 110 Rowan O’Hare MU9 Letham PS 00:14:59
11= 29 Lewis Dickson MU9 Madrascals 00:15:18
11= 151 Cillian Sweeney MU9 Balmullo 00:15:18
13 4 Rob Anderson MU9 Unatt. 00:15:25
14 41 Fergus Fyfe MU9 Unatt. 00:15:56
15 147 Walter Stewart MU9 Ceres PS 00:16:00
16 103 Jack Milne-Akermo MU9 Unatt. 00:16:09
17 33 Joe Duncan MU9 Castlehill PS 00:16:34
18 109 Rory O’Hare MU9 Letham PS 00:16:35
19 57 Adam Harvie MU9 Castlehill PS 00:17:56
20 96 Lyle McKelvie MU9 Unatt. 00:17:59
21 21 Thomas Crawford MU9 Unatt. 00:18:20
22 25 Struan Cumming MU9 St Columbas PS 00:18:39
23 36 Jude Esslemont MU9 Unatt. 00:19:19
24 77 Jaden Mackay MU9 Crossford PS 00:19:37
25 6 Hal Arita MU9 Unatt. 00:19:43
26 23 Lewis Cumming MU9 St Columbas PS 00:21:01
27 22 William Crawford MU9 Unatt. 00:22:22
28 73 Angus Logan MU9 Unatt. 00:24:22
FU11
1 167 Tegan Young FU11 Fife AC 00:12:37
2 75 Nellie Luxford FU11 Unatt. 00:12:52
3 125 Indigo Pratt FU11 Fife AC 00:13:31
4 143 Maia Staal FU11 Fife AC 00:13:36
5 132 Tilly Russell FU11 Fife AC 00:14:30
6 165 Sanna Wright FU11 Unatt. 00:15:31
7 15 Jessica Bodger FU11 Elie PS 00:15:38
8 78 Annie Mackenzie FU11 Lomond Hill Runners 00:15:58
9 88 Georgia Marshall FU11 Falkland Trail Runners 00:17:50
10 69 Alana Laws FU11 Falkland Trail Runners 00:19:00
11 40 Xiomara Frisby FU11 Elie PS 00:20:21
12 97 Emerson McNeil FU11 Kirkton of Largo PS 00:20:24
MU11
1 1 Beinn Anderson MU11 East Fife Tri 00:10:26
2 43 Finch Geary MU11 Fife AC 00:11:12
3 10 John Barr MU11 St Columbas PS 00:11:27
4 100 Freddie Melville MU11 Unatt. 00:12:09
5 54 Logan Graham MU11 Fife AC 00:12:23
6 105 Josh Morenikeji MU11 Unatt. 00:12:29
7 148 William Stewart MU11 Ceres PS 00:12:38
8 145 Donald Stevenson MU11 St Columbas PS 00:12:44
9 99 Alex McNeilly MU11 Ceres PS 00:12:54
10 107 Rhys Nuttall MU11 Fife AC 00:13:00
11 28 Cameron Dickson MU11 Fife AC 00:13:08
12 47 Moritz Gerken-Dempster MU11 Unatt. 00:13:19
13 3 Jack Anderson MU11 East Fife Tri 00:13:30
14 128 Jake Reynolds MU11 Unatt. 00:13:33
15 84 Callum Maitland MU11 Unatt. 00:13:40
16 161 David Wedderburn MU11 St Columbas PS 00:13:49
17 157 Struan Trewartha MU11 East Fife Tri Juniors 00:14:35
18 18 Edward Cooper MU11 Ceres PS 00:14:47
19= 76 Euan Macfarlane MU11 Fife AC 00:15:08
19= 162 Lewis Whittingham MU11 Unatt. 00:15:08
21 38 Sonny Flett MU11 Madrascals 00:15:10
22 49 Ruaridh Gibson MU11 Dundee Hawkhill Harriers 00:15:16
23 112 Thomas Papathomas MU11 Unatt. 00:15:36
24 129 Murray Robertson MU11 Unatt. 00:16:50
25 127 Peter Reid MU11 St Columbas PS 00:17:02
26 138 Fletcher Smith MU11 Unatt. 00:18:16
27 13 Tennyson Bleak MU11 Fife AC 00:35:34
FU13
1 154 Isla Thoms FU13 Fife AC 00:20:55
2 114 Isabella Passway FU13 Dundee Hawkhill Harriers 00:22:24
3 60 Freya Hedley FU13 Fife AC 00:22:28
4 34 Katie Duncan FU13 Fife AC 00:23:11
5 137 Willow Scott FU13 Dundee Hawkhill Harriers 00:23:18
6 45 Polly Geddes FU13 Fife AC 00:23:56
7 131 Eden Russell FU13 Fife AC 00:24:41
8 106 Lucy Nuttall FU13 Fife AC 00:25:05
9 139 Katie Smith FU13 Fife AC 00:25:57
10 74 Kaitlyn Lumsden FU13 Falkland Trail Runners 00:26:23
11 159 Ava Webster FU13 Unatt. 00:26:27
12 24 Niamh Cumming FU13 Unatt. 00:26:38
13 149 Anna Suttie FU13 Fife AC 00:26:59
14 93 Ella McGeorge FU13 Unatt. 00:28:30
15 37 Elizabeth Ferris FU13 St Columbas PS 00:29:27
16 95 Tara McGhie FU13 Unatt. 00:29:57
17 9 Caera Baillie FU13 Fife AC 00:29:59
18 58 Beth Harvie FU13 Fife AC 00:31:49
19 136 Tianah Scott FU13 Dundee Hawkhill Harriers 00:32:03
MU13
1 117 Martí Penacchio MU13 Fife AC 00:19:11
2 150 Archie Suttie MU13 Fife AC 00:19:21
3 31 Adam Duncan MU13 Fife AC 00:20:38
4 133 Andrew Sanderson MU13 St Columbas PS 00:21:40
5 48 Calum Gibson MU13 Dundee Hawkhill Harriers 00:22:49
6 146 Fraser Stewart MU13 Fife AC 00:22:55
7 87 Bradley Marshall MU13 Falkland Trail Runners 00:23:37
8 120 Bruce Pickard MU13 Unatt. 00:23:39
9 64 Sam Jaffray MU13 Fife AC 00:23:48
10 92 Kieran Matthews MU13 Dundee Hawkhill Harriers 00:23:51
11 86 Ross Maitland MU13 Newburgh PS 00:24:35
12 52 Angus Graham MU13 Fife AC 00:25:02
13 68 Dane Johnstone MU13 Bell Baxter HS 00:25:17
14 82 Arran MacPherson MU13 St Columbas PS 00:25:58
15 16 Oisin Buckley-Zapf MU13 Unatt. 00:26:01
16 66 Fraser Johnson MU13 Unatt. 00:26:52
17 32 Archie Duncan MU13 Bell Baxter HS 00:28:28
18 160 Jack Webster MU13 Unatt. 00:30:35
19 126 James Reid MU13 St Columbas PS 00:30:59
20 130 Struan Robertson MU13 Unatt. 00:31:48
21 72 Richard Laws MU13 Unatt. 00:31:55
22 55 Calan Greig MU13 Unatt. 00:32:02
FU15
1 61 Isla Hedley FU15 Fife AC 00:18:35
2 142 Hannah Staal FU15 Cupar and District Swimming Club 00:22:56
3 153 Esmee Thoms FU15 Fife AC 00:23:15
4 30 Eva Duke FU15 Dundee Hawkhill Harriers 00:23:45
5 91 Grace Matthews FU15 Dundee Hawkhill Harriers 00:24:04
6 94 Katie McGhie FU15 Wormit Runners 00:24:35
7 121 Jennifer Pickard FU15 Fife AC 00:27:27
8 158 Maisie Watson FU15 Cupar and District Swimming Club 00:31:52
MU15
1 116 Guillem Penacchio MU15 Fife AC 00:18:31
2 7 Andrew Armstrong MU15 Fife AC 00:21:37
3 113 Fraser Passway MU15 Dundee Hawkhill Harriers 00:21:47
4 80 Louis Mackenzie MU15 Dundee Hawkhill Harriers 00:22:13
5 50 Andrew Gourley MU15 Bell Baxter HS 00:22:22
6 19 Oliver Cooper MU15 Bell Baxter HS 00:24:00
7 12 Aaron Bennet MU15 PH Racing 00:26:46
FU18
1 140 Libby Smith FU18 Fife AC 00:21:02
MU18
1 134 Michael Sanderson MU18 Fife AC 00:18:18
2 155 Andrew Thomson MU18 PH Racing 00:20:11
3 135 Tejay Scott MU18 Dundee Hawkhill Harriers 00:20:21
4 62 Arran Howe MU18 Fife AC 00:27:11